Anasayfaya Dön // Röportaj
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İLK GELİŞİMDE ANTALYA' YA AŞIK OLMUŞTUM, ŞÜKÜR BURADAYIM
İLK GELİŞİMDE ANTALYA' YA AŞIK OLMUŞTUM, ŞÜKÜR BURADAYIM
Ali Zitouni, ilk röportajını www.antalyaspor.web.tr ye verdi. Yıldız oyuncu, Türk vatandaşı olmak istediğini ve Antalyaspor'da kariyerinin zirvesine çıkmak istediğini söyledi.
10/6/2009 / 10:06:21 PM   /   Bu haber 67151 defa okundu


Artık klasik olan röportaj hikayemizi anlatarak başlamak istiyoruz. Ali Zitouni ile ilk röportajı yapmak için gerçekten istekliydik. Ama yine dil problemi bizi çıkmaza sokmuştu. Lehçe ve İspanyolca bilen tercümanlar bulmamıza rağmen Fransızca bilen birini bulmak epey zor olmuştu. Sonunda aradığımız tercümanımızı bularak ilk adımı attık. Sonra Ali ile gün ve saatte anlaştık. Bu anlaşma esnasında sempatisi ve sevimliliği bize iyi bir röportaj olacağını haber veriyordu. Nitekim de içten ve sıcak sohbete başladığımızda bize Antalya sevgisini anlatmaya başladı. Kilometreler ötede Antalya' ya sevdalı bir yetenek bu formayı giymek için sabırsızlanması bizi duygulandırdı. Umarım golleriyle de bizleri duygulandırmaya devam eder. İşte karşınızda bizden biri Ali Zitouni...

Ali Zitouni Kimdir?
26 yaşındayım. Ocak ayında 26 yaşıma girdim. Futbol deneyimim var. 13 yaşındayken futbol hayatıma başladım. 17 yaşımda profesyonel oldum. 2002'deki Dünya Kupası'nda oynadım. Bekarım. Tunus'ta kız arkadaşım yok. Bir ablam ve bir kız kardeşim var. Futbola başlamam için dayımdan büyük destek gördüm. Dayımla birlikte bütün ailem iyi bir futbolcu olmam için destek verdi. Tunus'un tam merkezinde yaşamıyorum. Yaşadığım yer, Tunus'un merkezine 400 kilometre mesafede. 12-13 yaşlarımda küçük deneyimlerle futbol oynadım ama tam olarak 13 yaşımda başladım. 2 yıl Dubai'de, 6 ay Fransa'da oynadım. Eski takımım Esparence'de çok rahattım. Sanki onların oğullar gibiydim. 9 şampiyonluk yaşadım. 2004'te Tunus Ligi şampiyonu olduk.

Antalyaspor'a transferin nasıl gerçekleşti. Buraya gelmeye nasıl ikna oldun?
Antalya'yla ilgili bir hikayem var. 2000 yılında Side'ye tatile geldim. 1 hafta kaldım. Burada çalışan Tunuslu arkadaşlarım var. Tatil sırasında Tunuslu arkadaşlarıma "İlk olarak Antalya Stadı'nı görmek istiyorum" dedim. Onlar da "neden olmasın" dedi. Tunus'ta son maçı oynadım. Bir spor ajansları vasıtasıyla Antalyaspor'un beni istediğini söyledim. Çok sevinmiştim, çünkü Antalya'yı tanıyordum. Tanıdığım bir yere gidecektim. Menacerime Antalya'da oynamak istediğimi söyledim. Esparence başkanı beni bırakmak istemedi, ama ısrar edince ikna oldu. Düşünüyorum ki, burada çok rahatım.

Devre arasında başka isteyenler var mıydı?
Portekiz'in Sporting Lizbon takımı da istiyordu. Ancak ben buraya gelmek istiyordum ve o teklifi hiç düşünmedim. Devre arasında Antalyaspor'a gelmeseydim, sezon sonu Fransa'nın Lille takımı ile anlaşacaktım. Teklifi kabul etseydim, 6 ay daha Esparence'de oynayıp sezon sonu Lille'e imza atacaktım.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de çok sayıda kulüp kendisini istemişti. O zaman neden Türkiye'ye gelmedin?
2 yıl önceydi o teklifler. Galatasaray ve Rize çok ciddi olarak istemişlerdi. Ancak başkan beni bırakmadı. Ben o zaman da Türkiye'de olmak istemişti. Antep'teki Bouazizi ile görüştüm, o da bana "rahatlıkla gelip oynayabilirsin" dedi. 2-3 yıl önce Türkiye'de olmalıydım ama olmadı. Rize ve Galatasaray'ın yanısıra, Fenerbahçe, Manisa ve Kayseri de çok ciddi olarak ilgilendiler benimle. Buraya gelmeden önce, Arsenal ile antrenmanlara katılıp denenmek için davetiye aldım. Ama Antalyaspor'un teklifi herşeyin önüne geçti.

2-3 yıldır Türk futbolu ile yakından ilgileniyor. Nasıl buluyorsun Türk futbolunu?
Tunus'ta iken Türk futbolunu izleme şansım olmadı hiç. Ancak görüyorum ki; Tunus futbolu ile Türk futbolu aynı seviyede. Tunuslu bir futbolcu rahatlıkla Türkiye'de oynayıp başarılı olabilir. Türkiye futbolu daha esnek. Futbolcular için ortam daha rahat. Burada oyuncular çok sempatik. Ambians çok güzel. Kent çok güzel. Antalya gibi bir şehir bulmak zor. Herhangi bir oyuncu fırsatı bulur bulmaz buraya gelmek isteyecektir.

Antalya'ya ve Antalyaspor'a alışabildin mi?
Ben buraya alıştım. Artık kendimi Türk gibi hissediyorum. Şu anda Türk olma teklifi gelse hiç düşünmeden kabul ederim. Yasal engel yoksa resmi işlemleri yapın, hemen şu anda imza atayım. Annem Türkleri ve Türkiye'yi çok seviyor. 2000'de buraya geldiğimde kendimi Türk gibi hissettim. Annem hiç Türkiye'ye gelmedi. Dubai'de ve Fransa'da oynarken annem yanıma gelmek istemedi ama buraya hemen gelmek istiyor. Annemin buraya gelip rahat etmesi için daire bakıyorum. Annemin kısa süreli işleri var, ben daire bakarken annem işlerini bitirecek ve buraya gelecek. Şu anda ev arıyorum, evi bulursam annem bir an önce gelmek istiyor. Ev için bazı semtlerde ev baktım, tekrar bakıp karar vereceğim.

Uluslararası kariyere sahip bir oyuncusun, ancak Antalyaspor'un az da olsa düşme ihtimali var. Düşme hattındaki bir takıma gelerek risk aldığını düşünüyor musun?
Hayır, risk aldığımı düşünmüyorum. Antalyaspor'a iyi bir kariyer vermek için geldim. Arkadaşlarımla çok iyi ve rahatım. Çok fazla çalışmalıyım. Performansımı maksimum seviyeye çıkarmalıyım. Türkiye'de en iyi oyuncu olmalıyım. Antalyaspor'a yardım etmek için buradayım. Ama bunu tek başıma ben yapamam. Arkadaşlarım bana güveniyor. En iyi olmak için maksimum fırsatları veriyorlar ve verecekler de. Alacağımız her iyi sonucu arkadaşlarımla birlikte alacağım. Düşünüyorum ki benim kariyerim burada başlayacak.

Antalyaspor ile 2.5 yıllık mukavelesi var. 2.5 yıl sonraki hedefin nedir?
Öncelikle iyi sonuçlar alıp maçlarımızı kazanmalıyız. İyi şeyler yapmalıyım. Şimdilik benim kafamdaki şey, öncelikle burada 2.5 yılı tamamlamalıyım. 2.5 yıl bittiğinde benden memnun kalınırsa, tekrar kalmam istenirse neden olmasın. Seve seve kalırım.

Antalyaspor 2. Lig'e düşerse ne düşünür ve ne yaparsın?
Ayıp yaa (Türkçe) Öncelikle bunu istemiyorum. En iyi olmak için savaşmalıyım.  Düşünmeliyiz ki Antalyaspor büyük bir kulüp. Düşse bile 2. Lig'e, ben 2.5 yıl kesinlikle buradayım.

Ailenden bahseder misin. Kendini ve aileni Antalyalılar'a anlatır mısın?
Babam 3 yıl önce vefat etti. Ablam Dubai'de evli. Annem ve kız kardeşim Tunus'ta birlikte oturuyor. 4 amcam, 2 tane büyükannem var. Annaannem de annemle birlikte yaşıyor. Annemin bir projesi var. Pizza ve kafeterya türü bir işyeri var. Ama çalışmıyor sadece yönetiyor, başında duruyor. Rahat bir ortamı var ve geçimini sağlayabiliyor. Evlilik hakkında annemle konuştum, annem karşı çıktı. Henüz evlenmemi istemiyor. Annem buraya gelir ve Türk kızlarını görürse belki buradan evlenmeme izin verir. Fransa'ya gittiğimde Fransız yemeklerini sevmedim. Türk yemekleri çok güzel. Özellikle çorbayı çok seviyorum. Tunus ile Türk mutfağı hemen hemen anı.

Müslüman olduğunu biliyoruz, doğru mu?
Evet, Müslümanım. Cumalara gidiyorum. Kur-an'ı Kerim okuyorum. Hacc'a henüz gitmedim, önce annem gidecek, ondan sonra ben gideceğim.

Antalyaspor ilk yarıda gol atamadı ve gol sorunu yaşandığı için Ali Zitouni transfer edildi. Sorumluluğunun farkında mısın?
Ben rahatım. Onun için burada olduğumu biliyorum. Ama kendimi çok büyük bir yükün altında hissedip strese girmiyorum. Arkadaşlarımla birlikte bu soruna çare olacağız.

Antalyaspor'da en iyi anlaştığın oyuncu kim? Forvette kiminle oynamayı istersin?
Onlara alışmam gerekiyor. Coşkun'la iyi anlaştığıma inanıyorum. Daha iyi olmamız için her zaman birlikte olmamız gerekiyor. Herkes birbirine bakmalı, sık sık bir araya gelmeliyiz. Bütün arkadaşlarımla iyiyim. Maynor, Coşkun, Ali Bilgin, Ali Cansun hepsiyle iyiyim. Ama takımda en çok Coşkun'la samimi olduğumu söyleyebilirim.

Straka ile anlaşamıyor musun?
Straka ile ilk kez Mersin ile yaptığımız hazırlık maçında oynadık. Sahada ben topu aldığım zaman onu aradım, o topu aldığında beni aradı. Aramızda diyaloğun iyi olduğunu düşünüyorum. Anlaştık yani.

Dil sorun oluyor mu senin için?
İngilizce tercüman aracılığı ile anlaşıyoruz. Ben de biraz türkçe öğrenmeye çalışıyorum. Maç içinde çok kullandığımız kelimeleri biliyorum. 'Çabuk, yavaş, çık' gibi kelimeleri biliyorum.

Yedek kalmak senin için sorun olur mu?
Sorun olmaz. Ama ben her zaman birinci olmayı hedefliyorum. Bir gün antrenörüm beni yedek bırakırsa bunu sorun yapmam ama en iyi olmak için daha çok çalışırım.

Örnek aldığın oyuncu var mı?
Samuel Eto'o.

Hedeflediğin takım var mı?
İngiltere Ligi'nde oynamayı isterim.

Antalyaspor ilk yarıda ligin en centilmen takımıydı. Sen nasıl bir oyuncusun, sakin misin, agresif mi?
Agresif değilim. Rakip oyuncu ile ikili mücadeledeysem, topu mutlaka ben almalıyım. Önümde açıklığı seviyorum. Defansın arkasına atılan toplalarla gol atmayı çok seviyorum. Kaleye dikine oynamayı seviyorum. Uzaktan şutlarla gol aramayı da severim.

Hava toplarında mı etkilisin, yerden gelen toplarda mı?
Bütün oyuncular için yerden oynamak daha iyidir. Havadan oynamak zaman kaybına neden oluyor. Kafa gollerini de severim.

Antalyaspor'un 4 yıl sonra Avrupa'da oynamak gibi bir hedefi var. Bu kadro ile bu başarı gelir mi?
Çok iyi antrenörümüzün olduğuna inanıyorum. Kazanmayı çok isteyen iyi oyuncu arkadaşlarım var. Bu kadro ile çok şeyler yapabiliriz. Kariyer yapsam ve çok daha cazip teklifler gelse bile burada kalmayı tercih ederim. Hatta hayatımın sonuna kadrar burada yaşayabilirim. Tunus'ta arabam var, onu da getirmeyi düşünüyorum.

Özel zevklerin nedir?
Çok fazla özel zevkim yok. Disco ve bar gibi alışkanlıklarım yok. Ama maç kazandıktan sonra takım arkadaşlarım ile birlikte kutlama amaçlı gidebilirim. İnternette olmayı seviyorum. Alışverişi severim. Özellikle kıyafet almayı çok seviyorum. Hayatımın iyi olmasını, iyi ve rahat bir yaşantıyı seviyorum. Annemi çok çok seviyorum. Sürekli kontak halindeyim.      Önceki Maçımız
  Fenerbahçe   Antalyaspor
 
2-0
      Sonraki Maçımız
  Antalyaspor   Kayserispor
  - -

  : 16.04.2012 :Pazartesi
  : 19:00
  : Mardan
Yazarlarımız
Tüm Yazarlar »
  Üye Girisi
Anket» 
Antalyaspor Ligi Kaçıncı Sırada Bitirir?
Şampiyon - (72)
İkinci - (10)
Üçüncü - (9)
4. - 5. - (43)
6.- 9. - (225)
10. - 15. - (191)
Küme Düşer - (204)

                                  
 
Mail List